Akdeniz Üniversitesi

LogoAnaSayfaHakkindaYönetimAnabilimDallariKadroDersDuyurularEtkinliklerYayinlarBaglantilar

Iletisimhızlı erişimAkdeniz ÜniversitesiAkademik TakvimTelefon RehberiwebmailNot SorgulamaNot GirişYemek Listesikütüphaneüni fmHava

 

 

 

 

 

 

Atatürk ün Okuduğu Kitaplarok_ Atatürk'ün Okuduğu Kitaplar
Osmanlıca Tercüme
Prof. Dr. Haldun EROĞLU

Bekir Koç
Anıtkabir Derneği Yayınları

Ankara, 2001
8 Cilt, 14 x 21 cm.

ISBN No: 975-95835-2-6
 
Önsöz:
Toplumlara yön veren, ulusların geleceklerini değiştiren önder ve kurtarıcıların herkesten farklı ve üstün yanları vardır. Onları sıradan insanlardan ayıran, lider yapan faktörler bu hasletlerinde gizlidir.Askerî dehası, büyük devlet adamlığının yanında, ATATÜRK'ün hareket ve düşünce yönüyle yüz yılımızın en büyük insanlarından biri olmasında, yaşamı boyunca çok zor koşullarda bile elinin altından, gözünün önünden eksik etmediği "kitapların önemli rolü olmuştur.
ATATÜRK, yaşamının her döneminde okumakla bütünleşmiş bir liderdir. O'nun elleri, vatanını müdafaa uğruna kullandığı yeryüzünün en şerefli kılıcının kabzasından çok, kitapların cildini tutmuştur. Kitap, hangi konuda olursa olsun ATATÜRK'ün fikir hayatı için vazgeçilmez bir öğe olmuştur.

Okuduğu kitaplardan edindiği bilgilerin ışığında, yüzyıllarca karanlıkta kalmış bir halktan, yepyeni bir Türk ulusu yaratan ATATÜRK, kitaba verdiği değeri, kurduğu Cumhuriyetin temelini kültüre dayandırmakla göstermiştir.

Tarihi bir belge niteliği de taşıyacak olan bu çalışma, ATATÜRK'ün kendi düşünce yapısını oluştururken hangi yazarların eserlerini okuduğu ve esin kaynağının neler olduğu konusunda da sizlere ışık tutacaktır.Devamı...

ok_Diğer Kitapları
Anadolu-da Türkiye Yaşayacak mı? Yaşamayacak mı?Türkmen AşiretleriOsmanlılar Yönetim ve StratejiŞehzadelik Kurumu
GözAt

Sayfa Özeti: Atatürk'ün Okuduğu Kitaplar

Sayfa Açıklaması: Atatürk'ün Okuduğu Kitaplar

Anahtar Kelimeler: